Сезон активності змії продовжується. Первинна допомога при укусі змії.

В Україні щороку реєструється близько 400 звернень з приводу укусів змій. Тому й виникла потреба в інформуванні пацієнтів щодо правильності їхніх дій у разі такого випадку.

Допомога на догоспітальному етапі.
Скоро в Ізюмському районі розпочався сезон збору грибів, а пік активності змій продовжується. Але, якщо людину уражає змія, вона, як правило, знаходиться в цей момент доволі далеко від медичних установ. Що можна зробити на догоспітальному етапі?

Чи потрібно намагатися видалити отруту якимось чином? -Щодо спроб видалення отрути оральним відсмоктуванням, розрізанням/припіканням поранення тощо, цього не можна робити категорично!
Чи потрібно накладати джгут? — Не потрібно рубити ані пов’язки, ані накладати джгут. Більшість людей вважають, що таким чином призупинять розповсюдження отрути, потрапляння її до лімфатичних вузлів тощо.Насправді правильно накласти джгут або зробити давлячу пов’язку неспеціалістам доволі складно. Швидше за все, це тільки посилить набряк і погіршить стан постраждалого. Тож, нічого з цього не рекомендується робити.
Потрібно заспокоїтися/заспокоїти пацієнта, іммобілізувати потерпілого і травмовану кінцівку (на рівні серця).
Чи потрібно прикладати лід на місце поранення?– Якщо така можливість є, можна скористатися льодом, загорнутим у чисту тканину. Але умисно шукати лід точно не слід, як і намагатися робити холодні компреси на рану, бо у такому разі складно дотриматися стерильності. А от обробити обережно антисептиком місце укусу не буде зайвим. Якщо такої можливості немає, єдиним доведено безпечним і ефективним втручанням є іммобілізація і щонайшвидше звернення по медичну допомогу. Адже, попри те, що укус гадюки не є смертельним, наслідки можуть бути доволі серйозними. Особливо для людей похилого віку, дітей та людей з низьким імунітетом..
Чи можна використовувати якісь ліки?– По-перше, якщо людина може нормально при йняти щось перорально (немає нудоти, блювання, задишки), потрібно пити якомога більше чистої води. Що ж до ліків, можна дати антигістамінний препарат.
Куди госпіталізують пацієнтів з укусами змій?– Бажано аби такий пацієнт госпіталізовувався в комплексну лікарню (відділення швидкої медичної допомоги, ЛШМД), де є реанімаційне та токсикологічне відділення.
Лікарні швидкої допомоги традиційно приймають пацієнтів з отруєннями тваринними отрутами (змії, бджоли тощо), тож мають великий досвід як у сенсі діагностики, так і в лікуванні, запобіганні ускладнень.


Лікарська допомога постраждалим від укусу змії.

До специфічного лікування відноситься введення протиотрути, в Україні є потрібні сироватки?– Наскільки відомо, вони розподіляються міністерством охорони здоров’я по всіх регіонах країни, так само як і лікарські засоби проти дифтерії, правцю, сказу. Тобто вони закуповуються централізовано.
У районах, де укуси змій є поширеними випадками, за міжнародними стандартами, лікарні повинні підтримувати і забезпечувати адекватне постачання для лікування як мінімум 2 жертв зміїних укусів і замовляти більше протиотрути в міру використання або закінчення терміну придатності.
Який прогноз для постраждалих від укусу змій?– Пацієнти, які звертаються до лікувального заходу й отримують належну медичною допомогу протягом перших 6 годин після укусу, мають значно нижчі показники захворюваності і смертності. Пацієнти, які залишаються під наглядом і підтримують лікування в цей період, як правило, не мають будь-яких довгострокових побічних ефектів.У пацієнтів зі значним локальним пошкодженням тканин через отруєння, може розвинутися тривала парестезія, пошкодження м’язів або навіть ампутація у важких випадках.