Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків

Внаслідок безконтрольного приймання антибіотиків у бактерії формується стійкість до препаратів. Це означає довше і дорожче лікування інфекційних захворювань та післяопераційних ускладнень, підвищення рівня смертності.

Гасло «Самолікування шкідливе для вашого здоров’я» – надзвичайно актуальне для теми неконтрольованого вживання антибіотиків. Питання щодо призначення антибіотиків досі не достатньо врегульовано. На відміну від європейських країн вони все ще відпускаються без рецепта.

Над національною стратегією та планом дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів працює робоча група. Першим пунктом у ньому буде політика використання антибіотиків, другим — епіднагляд за протимікробною резистентністю, наступний напрямок — це епіднагляд за інфекціями, що пов’язані із наданням медичної допомоги.

Зміни потрібні не лише на державному рівні, кожен українець має почати рятувати себе сам: найперше, приймати антибіотик лише під наглядом лікаря, приділяти увагу профілактиці захворювань та робити щеплення.

Уже за кілька років антибіотики можуть перестати діяти на більшість хвороб. Відтак пневмонія, гонорея, туберкульоз та післяопераційні ускладнення стануть смертельними для людства. Антибіотики мають продаватися в аптеці за рецептом, а лікар мусить нести персональну відповідальність за якість лікування і призначений препарат, відповідно до європейських стандартів лікування, які має адаптувати і затвердити МОЗ вже в цьому році.

Проблема антибіотикорезистентності актуальна в усьому світі. Україна нещодавно приєдналася до Глобальної ініціативи з безпеки і охорони здоров’я (Global Health Security Agenda), розглядає питання стримування стійкості до антибіотиків – пріоритетом номер один. Цей крок був одним із ключових етапів виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

Сьогодні кожен другий українець, що вживає антибіотик, насправді не потребує лікування ним, а кожен третій вважає, що антибіотики лікують вірусні та застудні захворювання. Половина українців самі собі прописують антибіотики та вживають їх за схемою: «допомогло минулого разу — допоможе і тепер», або «стало краще — припиняю приймати препарат».