28 липня 2021 року – Всесвітній день боротьби з гепатитами

28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитами. Відповідне рішення було ухвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширеністю та зростанням захворюваності і тяжких наслідків гепатиту.

Метою Всесвітнього дня боротьби з гепатитами є підвищення обізнаності населення щодо гепатиту, а також захворювань, до яких він призводить. У цей день увага громадськості звертається на поліпшення профілактики, скринінгу та боротьби з вірусними гепатитами і пов’язаними з ними захворюваннями, на більше охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В та її інтеграцію в національні програми імунізації.

За даними ВООЗ, понад 2 млрд осіб у світі інфіковані або перехворіли вірусними гепатитами різної етіології. Щорічно 2-3 мільйони осіб інфікуються та близько 120-170 мільйонів осіб хронічно інфіковані вірусом гепатиту С. Експерти ВООЗ стверджують, що проблема вірусних гепатитів протягом багатьох років все ще буде залишатися в усьому світі.

За оцінками українських епідеміологів рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні щорічно стабільно становить 7-9% від кількості загального населення країни. 

В цілому ж, зважаючи на специфіку захворювання, справжня кількість хворих на вірусні гепатити в Україні може бути набагато більша.

Серед загальної кількості зареєстрованих вірусних гепатитів питома вага гострого гепатиту А становить 20,0%, гострого гепатиту В – 10,9%, гострого гепатиту С – 4,7%, хронічного гепатиту В – 14,2%, хронічного гепатиту С – 48,2%, інших вірусних гепатитів – 2,0%.

Вірусні гепатити – найбільш поширені інфекційні захворювання печінки.

В Україні є державна програма по безкоштовному лікуванню хворих на гепатит С, для цього потрібно:

1.Звернутись до сімейного лікаря або до лікаря інфекціоніста за місцем мешкання. Сімейний лікар може запропонувати вам обстеження із використанням швидких тестів. Якщо результат тесту позитивний — необхідно буде пройти додаткове обстеження у лікаря інфекціоніста , про яке вам скаже сімейний лікар. Пам’ятайте, що позитивний швидкий тест не є підтвердженням діагнозу, а може свідчити, що ви перехворіли і самостійно позбулись вірусу.

2.Якщо ви вже знаєте, що у вас вірусний гепатит С, можете одразу звернутись до лікаря інфекціоніста обласної клінічної інфекційної лікарні або до лікаря інфекціоніста центральної районної лікарні (залежно від того, чи є у лікарні за місцем проживання інфекційне відділення).

3.Пацієнт проходить обстеження (приблизно 7-10 днів) та здає усі необхідні аналізи. Важливо: враховуючи, що препарат є пангенотипним, немає потреби додатково визначати генотип вірусу.

4.Якщо діагноз підтвердився, нагадайте лікарю-інфекціоністу про державну програму лікування гепатиту.

5.Напишіть заяву на ім’я директора обласного департаменту охорони здоров’я з проханням отримати лікування за державною програмою.

6.Наступний крок — отримати позитивне рішення щодо забезпечення лікування від профільної комісії. При обласному департаменті охорони здоров’я діє Комісія щодо включення пацієнтів до державних програм лікування.

7.Пройти курс лікування у своїй лікарні.

ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ:

  • Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо.
  • Уникайте випадкових статевих контактів, обов’язково використовуйте презервативи.
  • При проведенні татуювання, пірсингу або манікюру (педикюру) у косметичних салонах звертайте увагу, чи виконує майстер обов’язкову обробку рук антисептиком, чи працює він в одноразових рукавичках. Для всіх маніпуляцій має використовуватись одноразовий або стерильний багаторазовий інструментарій.

Сьогодні є можливість надійно захистити себе від інфікування вірусними гепатитами А і В, отримавши курс профілактичних щеплень. Для цього використовуються безпечні і ефективні вакцини.

Дітей вакцинують проти вірусного гепатиту В в першу добу життя відповідно до календаря профілактичних щеплень.

У дорослому віці робити щеплення рекомендується, в першу чергу, людям, які входять в групу ризику (медичні працівники; пацієнти, що знаходяться на гемодіалізі; любителі пірсінгу і татуажу; особи, члени родини яких є носіями вірусного гепатиту В; працівники комерційного сексу; споживачі ін‘єкційних наркотиків та ін.).

Вакцинація для дорослих проводиться в комунальних медичних закладах (за умови наявності вакцин) або в приватних клініках.