Перша допомога при ударі блискавки: що потрібно знати

Блискавки – яскраві спалахи серед похмурого дощового неба–можуть не лише зачарувати красою, а й призвести до нещасних випадків, ба навіть смерті. Ураження блискавкою–рідкісне явище, що має десятимільйонну частку ризику. Проте навіть цей мізерний шанс варто мінімізувати, дотримуючись простих правил та порад із безпеки.

Блискавка – це джерело підзарядки електричного поля Землі. На початку XX століття за допомогою атмосферних зондів електричне поле Землі вдалося виміряти: його напруженість становить приблизно 100 В/м. Переносником зарядів в атмосфері Землі служать іони, концентрація яких збільшується з висотою і досягає максимуму на висоті 50 км, де під дією космічного випромінювання утворився електропровідний шар – іоносфера. Таким чином, навколо Землі утворюється електричне поле з напругою близько 400 кВт. Під дією цієї напруги з верхніх шарів у нижні весь час переміщується струм, внаслідок чого виділяється певний об’єм енергії. Електричне поле зникло б, якщо не існувало би блискавок!

Заряди атмосферної електрики накопичуються в грозових хмарах. Їх вирізняють за висотою розташування, похмурим і грізним синім виглядом неба, вихорами, що провіщують наближення грози. Висхідні потоки повітря постійно підживлюють хмари водяною парою, що спричиняє виникнення електричного поля внаслідок потрапляння в хмару позитивно та негативно заряджених частинок.

У момент блискавки (електричного розряду) повітря розжарюється до 25000-27000°С, тиск підвищується до декількох тисяч атмосфер і відбувається мовби гігантський вибух. Звук від вибуху – це i є гpiм. Звичайно, гpiм ми чуємо після спалаху блискавки. Це пояснюється тим, що світло поширюється набагато швидше, аніж звук.

Надання першої допомоги при ударі блискавки

Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення: у місцях входу і виходу електричного розряду можуть утворюватися глибокі опіки тканин (ІІІ-ІV ступеня), деколи на шкірі з’являються характерні деревоподібні розгалужені червоні смуги. При легкому ураженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість. Натомість при важкому ураженні людина втрачає свідомість, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, аж до зупинки серця – стану клінічної смерті, при якому відсутній пульс, не прослуховується дихання, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкірні покриви бліді. Знижується температура тіла. Постраждалий потребує негайної реанімації: відновлення дихання та роботи серця.

При наданні першої допомоги:

  • покладіть постраждалого на тверду поверхню в горизонтальне положення.
  • зателефонуйте 103.
  • якщо в людини є просто шок (втрата мови, свідомості), спробуйте вивести її з шокового стану (маєте з собою нашатир – давайте).
  • якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання методом рот-в-ніс або рот-у-рот і непрямий масаж серця.
  • робіть реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10, максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок дуже мізерні.
  • у жодному разі не можна закопувати потерпілого в землю! Земля не «витягає струм», навпаки, вона є добрим провідником. Ви лише втратите дорогоцінний час!